Jugosławia. Rozsypana układanka Autor : Martens kategoria: Relacje
Produkt dostępny w sklepach:Nie dawno, kilkaset kilometrów od granic południowych Polski istniał kraj przez wielu uważany za idealny. Jednemu człowiekowi udało się poskładać w całość układankę rozmaitych narodów i etnicznych grup, języków i alfabetów, religii i kultur. Na parę dekad w ramach zarysu zwanego Jugosławia poskromił tę mieszankę wybuchową. Chociaż jego rządy miały elementy krwawej dyktatury, to do momentu póki żył, wszystko funkcjonowało bez większych zarzutów. Bo (byłych) Jugosłowian więcej łączy, niż dzieli.


Na gruzach Jugosławi funkcjonuje dziś parę niezależnych republik. Z chęcią spędzamy wakacje w Chorwacji, która od lat znajduje się w czołówce ulubionych kierunków naszych rodaków. Czasem wybieramy się na narty do Słowenii. I na tym ma swój koniec nasza obecna wiedza na temat regionu. Z tego powodu zapraszamy w niesamowitą wycieczkę po rejonach dawnej Jugosławii.

Pokażemy nieznane miejsca, powiemy budzące fascynację historie, wspomnimy unikatowe zjawiska i nieprzeciętnych ludzi. Powiemy, czym była Jugosławia, nim zmiótł ją z ziemskiej powierzchni groźny nacjonalizm. Na początku urodził się w głowach paru polityków, a następnie rozlał się dużym strumieniem po całym kraju.

Beata i Paweł Pomykalscy - Para w pracy i życiu. Praca, która jednocześnie jest ich pasją. Często podróżują, o czym następnie szczegółowo piszą. Z wyboru i urodzenia związani z ukochanym Górnym Śląskiem, któremu poświęcają wyjątkowo wiele uwagi, starając się odrzeć go ze wszelkich złych stereotypów. Ich drugą wielką miłością jest teren byłej Jugosławii. Ciągnie ich tam do interesujących i niejednoznacznych historii, zabytków, krajobrazów, książek, lmów i muzyki. Jak również do idei, w zgodzie z która ludzie bez zależności od religii i narodowości mogą żyć nieopodal siebie. Chociaż nieraz nie jest to wcale takie łatwe.

Oboje skończyli politologiczne studia, w trakcie jakich odnaleźli swoją zawodową drogę. Paweł kształcił się w fotografii, co zaowocowało licznymi wystawami i publikacjami, a Beata poświęciła się kulturze i językom Słowian, co ją zaprowadziło do uzyskania stopnia doktora w zakresie nauk o polityce. W roku 2008 rozpoczęli przygodę z książkami.