Tatuażysta z Auschwitz Autor : Martens kategoria: Powieść biograficzna
Produkt dostępny w sklepach:Nieprzeciętne opowiadanie o człowieku, który przeżył zesłanie do obozu w Auschwitz. Przeczytaj zwierzenia tatuażysty, który podzielił się ze światem historią swojego życia.


 "Tatuażysta z Auschwitz" to wyjątkowe opowiadanie poruszające temat okrucieństw II Wojny Światowej. Prezentuje ona faktyczną historię człowieka, który, przez pochodzenie żydowskie, znalazł się w obozie w Auschwitz. Udało mu się przeżyć i dożyć sędziwego wieku. Człowiek ten nazywał się Lale Sokolov, a wcześniej, Ludwig Eisenberg.
 
 W 1942 roku Ludwig miał 26 lat i sam zgłosił się do pracy dla Niemców. Posiadał nadzieję, że w taki sposób zagwarantuje poczucie bezpieczeństwa swoim bliskim: rodzicom, siostrze i bratu z rodziną. Na poczatku pracował przy rozbudowie Birkenau. Następnie, gdy więzień obozu, Pepan, akademicki nauczyciel z Paryża, spełniający w obozie funkcję tatuażysty, zachorował na dur brzuszny, roztoczył nad nim opiekę. Zaproponował, aby Lale pozostał jego asystentem, z uwagi na jego znajomość paru języków.
 
 Lale pozostał samodzielnym tatuażystą, dlatego cieszył się lepszymi socjalnymi warunkami jak również większymi względami. W czasie tatuowania przedramion nowo przybyłym więźniom, poznał Żydówkę ze Słowacji, Gitę. Od pierwszego wejrzenia urodziło się pomiędzy nimi uczucie, a Lale posiadał wiarę, że niegdyś opuszczą obóz i będą razem. Jednak Gita opuściła Auschwitz w tak zwanym marszu śmierci w roku 1945. Udało jej się z niego uciec, przedostać do Krakowa, zamieścić swoje nazwisko na liście Czerwonego Krzyża i ostatecznie przybyć do Bratysławy, o czym ukochany nie zdawał sobie sprawy. Lale trafił do Mauthausen, a ostatecznie wrócił do miasta rodzinnego, gdzie dowiedział się, że tylko siostra ocalała z całej jego rodziny. To ona namówiła brata do poszukiwań Gity. Odnaleźli się w Bratysławie i jeszcze tego samego, roku 1945 pobrali, przyjmując nazwisko Sokolov. Zamieszkali w Melbourne, gdzie w 1961 roku urodził się ich syn, Gary.
 
 O swojej przeszłości nie mówili nikomu, ich historię znali tylko najbliżsi. Lale bał się, że  pozostanie posądzony o kolaborację z Niemcami. W zasadzie dopiero po śmierci Gity zdecydował się opowiedzieć o wszystkim. W roku 2003 poznał pisarkę Heather Morris i to ją obdarzył dużym zaufaniem. Spotykali się przez 3 lata, a Heather poznawała jego najskrytsze myśli. W taki sposób została stworzona powieść "Tatuażysta z Auschwitz".
 
 Heather Morris wywodzi się z Nowej Zelandii, dziś mieszka w Australii. Jest pisarką i autorką scenariuszy. W roku 2006 zadebiutowała powieścią "Tatuażysta z Auschwitz"